R dönüşü Doların Saltanatını Yıkacak! Selcoin’den Faiz Silahı Uyarısı! Türkiye’de Döviz Haritası Sil Baştan

Yatırımcı, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayı için faiz kararını beklemeye başladı. FED’in faiz kararı piyasalarda fiyatlanmalara neden olurken, dolar ve altında ani iniş çıkışlar da yaşanamaya başladı. İddiaları ile bilinen Selçuk Ergin, Selcoin isimi ile yayın yaptığı Youtube kanalından yeni süreci anlattı. Türkiye’nin faiz kararında yeni bir yol ayrımına gireceğini vurgulayan Selcoin, 1994 yılından bu yana dünyada en büyük faiz kararlarının alınacağı periyodun başladığını vurguladı.

TÜRKİYE FAİZ SİLAHINA SARILABİLİR

Dünyada baş gösteren yüksek enflasyon için bir dizi değerler alan ülkeler süratle faiz artırma sürecine girerken, Piyasa Uzmanı Selcoin ise yapılacak olan faizlerin 1994 yılından bu yana en yüksek faiz olacağını belirtti. Piyasaların FED kararından ötürü agresifleşeceğini vurgulayan Selcoin, Dolar/TL kurunun da yeni bir tetik sürecinde olduğunu söyledi. Dolar kıtlığına dikkat çeken Selcoin, ABD’de yaşanacak olan dolar krizinin en çok gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini vurguladı. Türkiye’nin faiz kararında R dönüşü olacağını söyleyen Selcoin, “Faiz artırmaya yaz ayında gireceğiz. Faiz silahına sarılacağız. Şu an turistlerden döviz girişi var. Yaz sonlarında bu tükenecek. FED’in alacağı faiz kararları da Dolar/TL’nin alevlenecek. Fed’in yapacağı faiz durumunda manipülatif durumda yatırımcı panik yapmamalı. Yeni alıcılar içinse fırsat oluşabilir. FED’in 75 baz puan faiz artış yapacağını piyasalar fiyatlamaya başladı. Dünyadaki faiz durumları bizden düşük.”

MERKEZ BANKASI’NDAN BALYOZ ATAĞI GELEBİLİR

Küresel ekonomik krizin yaşandığı süreçte ülkelerin faiz artışına gittiğini söyleyen Selcoin, faiz indiriminde ısrarcı olan Türk iktisadının bu durumdan etkileneceğini belirti. Dolarda riskin daha da fazlalaştığını vurgulayan Selocin, kur ataklarının agresifleşeceği bir sürece girildiğini söz etti. Dolarda kıtlık süreci yaşanacağını açıklayan Selcoin, Türkiye’de de iplerin kopacağının altını çizdi. Merkez Bankası’ndan her an balyoz atağı olabileceğini belirten Selcoin, şunları kaydetti:

“Başkan değiştirme ile bu olabilir. Yaz bitimi makul bir davranış. Dolarda 17 TL kıymetli bir düzeyde. Yükselen trend yapısını izleyecek. Fakat bir gevşeme eğilimi olabilir. Burada lakin yakın plandaki görünümü 16,40 seviyesin beklemiyorum. Dolarda baskı devam ediyor. “

GRAM ALTIN VE DOLARA İĞNE OPERASYONU

FED’in faiz kararına kısa bir müddet kala gram altında yaşanacak olan değişimi merak eden yatırımcılar için yeni iddialar veren Selcoin, gram altında sarkma olma durumuna dikkat çekerek alım fırsatına değindi. 1000 TL düzeylerinde dolanan gram altına iğne hareketinin yapılacağını belirten Selcoin, altında lokal bir hareket olabileceğini söz etti. Tüm emtia araçları ortasında yapılan müdahalelere karşın en inançlı limanın yeniden gram altın olduğunu söyleyen Selcoin, yatırımcılara panik yapmaması ikazında bulundu. Dolar kurunda ise yeni atakların görülebileceğinin altını çizen Selcoin, gram altına yapılacak olan balyozun da etkisiz olacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.