Piyasa iktisadına müdahale mi edildi? BDDK’nın kredi kararına iş dünyasından birinci yorum

Asmalı, “Ülkemizde döviz kurunda meydana gelen süratli yükselişin başat faktörü olan dolarizasyonu önlemek; ulusal paramızın kıymetini korumak ve enflasyonla çaba etmek ismine öncelikli gayelerimizden biridir. BDDK’nın döviz cinsinden muhtaçlık fazlası nakdi varlık tutan şirketlere Türk Lirası cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak destekliyoruz. Kelam konusu kararın enflasyondaki kura bağlı maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikârdır. BDDK’nın bu atılımı ile döviz arz-talep istikrarı, Türk Lirası lehine, çok daha makul seviyelere gerileyecektir” dedi.

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı kelamlarına şöyle devam etti: “Bunlara ilaveten; BDDK’nın bu düzenlemesi, bu kapsamda yer alan şirketlerin döviz varlıklarına ve gerçek şahısların döviz alımlarına yönelik rastgele bir sınırlama öngörmemekte, sırf Şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır. Üstelik getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı hayli sonludur. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının akabinde “piyasa iktisadına müdahale” telaffuzları gerçekçi olmayan ve uygun niyetten uzak yorumlardır.”

ASKON GENEL LİDERİ ORHAN AYDIN; ‘’BDDK KREDİ KARARI İLE YANLIŞTA OLANLARA DUR DEMİŞTİR’’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından TL ticari kredilerine yönelik getirilen tedbirlere ait değerlendirmelerde bulundu. Lider Aydın, kredileri emeline uygun kullanmayıp ülkemizin inşasından, kazanmasından, refahın, gençlerimizin geleceğinden çalındığını belirterek, bu zihniyetler kendi çıkarları uğruna ülke ekonomimize çok büyük zaralar vermektedir dedi.

ASKON  Genel Lideri Aydın bahse ait şunları tabir etti;

BDDK’nın TL ticari kredilerine yönelik almış olduğu tedbirlerin münasebeti, bir tespite dayanmakta ve açıklanan kararlarda bu mevzuda yapılan suiistimallerin önüne geçilmesine yönelik olmuş ve devletimizin kaynaklarının korunarak, verimli kullanılması maksat edinilmiştir.

Hükümetimiz Döviz Muhafazalı Mevduat Hesabı, Gelire Endeksli Senet ile halkımızın parasını koruyup, döviz baskısını kırmaya çalışırken, bütün bu alanda verilen çabayı hiçe sayıp, yatırım, üretim ve istihdama yönelik verilen ticari kredileri uygun oranlarda alıp döviz alımı yapan zihniyetleri sorgulamak gerekir. Yaptıkları çok büyük bir yanlıştır. Kredileri hedefine uygun kullanmayıp ülkemizin inşasından, kazanmasından, refahın, gençlerimizin geleceğinden çalan bu zihniyetler kendi çıkarları uğruna ülke ekonomimize çok büyük zaralar vermektedir. BDDK’nın kredi kullanıma yönelik almış olduğu yeni kararlar bu zihniyetlere dur diyecek bir karar olmuştur. Tespitler, getirilen tedbirler ve kaynakların verimli kullanılması ismine kararda imzası bulunan herkesi yürekten tebrik ve takdir ediyorum. Unutmayalım ki güçlü iktisat güçlü Türkiye demektir. Bu da ülke kaynaklarımızın verimli ve yerinde kullanılmasından geçer. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.