Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, Türkiye geneli mobilya ihracatının 2021 yılında yüzde 24 artışla 4,2 milyar dolara ulaştığını hatırlatarak

“2016’dan 2021’e kadar olan 5 yıllık devirde Türkiye’nin mobilya ihracatı yüzde 73 arttı. 2022 yılı Ocak-Nisan devrinde ise Türkiye geneli mobilya ihracatı 1 milyar 619 milyon dolara yükseldi” dedi.

“STAJ VE İŞ BULMAYA ARACILIK EDİLECEK”

Ali Fuat Gürle, “Katma pahalı ihracat seyahatimizi hızlandıracak Ezber Bozan Tasarım Müsabakamız 2021’de düzenlendiği birinci yılında büyük ilgiliyle karşılandı. İkincisini bu sene Smart Furniture teması ile gerçekleştireceğiz. Rekor seviyedeki müracaatın bu sene katlanacağına inanıyoruz. Yeni ödüllerimiz var ve toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Birebir vakitte dereceye giren yarışmacıların staj ve iş bulmalarına aracılık edeceğiz. Biz dalın katma kıymetli eser ihracatına değerli katkılar sağlamak için akademi ve tasarımcılarla bölüm ortasında bir köprü misyonu üstlendik” dedi.

Katma bedel manasında Ege Bölgesinin daha fazla fırsata sahip olduğunu anlatan Gürle, 2021 yılında Türkiye geneli mobilya ihraç ünite fiyatının 2,74 dolar, Ege’nin ise ihraç ünite fiyatının 3,23 dolar olduğunu söyledi.

“DIŞ TİCARET FAZLASI VEREN BİR SEKTÖRÜZ”

Ali Fuat Gürle, “Yaklaşık 3,5 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir bölümüz. Bu tablo kesimimizin dış ticaret istikrarına sağladığı katma kıymeti ortaya net bir halde koyuyor. Birliğimizin mobilya ihracatı 2016 yılında 110 milyon dolarken 2021 yılında 229 milyon dolara ulaştı. 5 yıllık devirde mobilya ihracatımızda artış oranı yüzde 106’ya yükseldi. 2022 yılının birinci 4 ayına baktığımızda ise Birliğimizden yapılan mobilya ihracatı 86 milyon dolar olarak gerçekleşti” formunda konuştu.

Mobilya üretiminin yükünün iç pazara yönelik olduğunu söyleyen Gürle, “Hem iç hem dış piyasada çalışan firmalara sahibiz. İç piyasa güçlü olursa dış piyasada güçlü olur. Son periyottaki enflasyon ve alım gücünün düşmesi nedeniyle taksit sayısının artırılması elzem” dedi.

ALMANYA, HOLLANDA VE İSRAİL EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği, 2021’de 150 ülke ve bölgeye mobilya ihracatı gerçekleştirirken, ihracatının yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yaptı. Mobilya ihracatında birinci sırada yüzde 43 artışla 23 milyon dolarla Almanya, yüzde 33 artışla 20 milyon dolarla Hollanda, yüzde 72 artışla 19 milyon dolarla İsrail, yüzde 50 artışla 12 milyon dolarla Fransa, yüzde 99 artışla 12 milyon dolarla ABD yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.