FED Başkanı Konuşacak! Altın ve Bitcoin Ne Olur?

Altın fiyatları, güçlenen ABD doları, iyileşen risk algısı ve yatırımcıların Haziran ayında yeni bir Federal Reserve faiz artırımını göz ardı etmemesi nedeniyle 2.000 doların altına geriledi. Kripto cephesinde ise lider kripto Bitcoin, önemli destek seviyesi 27 bin doları kaybetti. Şimdi altın ve Bitcoin yatırımcılarının gözü Fed başkanı Jerome Powell’da.

Yutulması zor olan şey!

Haziran vadeli Comex altın kontratları, sadece iki hafta önce ons başına 2.085 dolar ile rekor seviyeleri test ettikten sonra 120 doların üzerinde değer kaybetti. Bununla birlikte, yılbaşından bugüne altın hala %7 civarında yükselişte. Analistler, 1.950 doların tutmaması halinde altının daha fazla kayıp riski altında olduğu konusunda uyarıyor.

Altını aşağı çeken en büyük etkenler arasında güçlü ABD doları yer alıyor. Dolar, ABD makro verilerinin dirençli olmasıyla yükselişe geçti. Bu da piyasayı Fed’in faiz artırım beklentilerini yeniden fiyatlandırmaya zorluyor. CME FedWatch Aracı, Haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz artışı ihtimalini %38 olarak görüyor. Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yutulması zor olan şey, ABD ekonomik verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmeye devam etmesi. Yumuşak iniş için daha büyük bir sonuç gösteriyor. Aynı zamanda, yabancı ekonomik veriler beklenenden daha zayıf geliyor. Bu nedenle dolar endeksi şu anda yükselişte.

Bu durum altın fiyatları üzerinde baskı yaratıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Mayıs toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının bir yıldan biraz daha uzun bir sürede %5 artmasına neden olan agresif para politikası sıkılaştırma döngüsünde potansiyel bir duraklama sinyali verdi. Ancak Powell’ı takip eden birçok Fed konuşmacısının nispeten şahin tonda konuşması, piyasaları Haziran ayı faiz beklentilerini yeniden ayarlamaya ve yılsonu faiz indirimi umutlarını geri çekmeye zorladı.

Phillip Streible, bu haftaki makro verilerin de bu görüşü desteklediğini belirtiyor. Bu bağlamda Streible, “Fed’in ilk faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair beklentileri öteliyor. Bu da altın üzerinde baskı yaratıyor,” diyor.

Altın muhtemelen istikrar kazanacak!

Şu an itibariyle altının dip yaptığını söylemek için çok erken. Ancak RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, ilk olarak 1.950 doların tutması gerektiğini söylüyor. Cholly, “Dibe çok yakın olabiliriz. Bazı iyi seviyeleri aştık ve bu 2.000 dolar civarında başladı. Borç tavanı konusunda ne olursa olsun, aşağı yön artık sınırlı hale geliyor. Bu hafta sonu anlaşma sağlansa bile altın muhtemelen istikrar kazanacaktır,” diyor. Cholly, yüksek bir temerrüt riski görmediğimiz sürece şu anda fiyatları 2.000 doların üzerine çıkaracak bir katalizör olmadığını kaydediyor. Bu yüzden, değerli metalin yatay bir fiyat hareketine baktığını da sözlerine ekliyor. Buradan hareketle analist, şu yorumu yapıyor:

Altının tekrar 2.000 doların üzerine çıkması için ABD’nin temerrüde düşmesi gerekebilir. Bunu göreceğimizi sanmıyorum. Ancak burada taraflar arasında güvenli liman ticaretinin geri geldiğini görebileceğimiz kadar inatçılık var.

Sarı metal buna iyi yanıt vermeyecek

Ancak şu ana kadar, ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin son açıklamalarına göre, müzakerelerin zaman içinde sonuç vereceğine dair umut var. Cholly ayrıca Haziran ayında 25 baz puanlık bir artış daha yapılmasını da ihtimal dışı bırakmıyor. Analist, “Şu anda, bir sonraki toplantıda 25 baz puanlık bir artış daha yapılıp yapılmayacağı hala 50/50. Oranların yükseldiğini görüyoruz. Altın buna iyi yanıt vermeyecek,” diyor.

Altın son birkaç haftada aşırı alım gördü. Bu da son geri çekilmenin hızını kısmen açıklıyor. Walsh Trading eş direktörü Sean Lusk, “Yatırımcılar tepeden biraz alıyor. Şubat sonunda altın Haziran kontratında 1.827 dolar seviyesindeydi. Sonra 2.085 dolara kadar çıktı. Zayıf long’lar çıktıkça 10 dolar daha düşebiliriz,” öngörüsünde bulunuyor.

Lusk ayrıca 1.950 dolar seviyesini de izliyor. Eğer başarısız olursa, muhtemelen altının 1.920 doları göreceğini ifade ediyor. Bu doğrultuda analist, “Fed’in yıl sonunda faiz indirimine geri dönebileceğine dair çok fazla haber ve aşırı coşku vardı. Şimdi bu durum düzeliyor,” diyor.

Altın fiyatı teknik analizi: Kartlarda düşüş var!

Teknik analist Anil Panchal, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın fiyatı iki aylık yükselen trend çizgisini ve 50-DMA’yı aşağı yönlü kırarak Ocak ayı sonundaki zirveyi oluşturan 1.950 dolar desteğini zorluyor. Hareketli Ortalama Yakınsama ve Iraksama (MACD) göstergesinden gelen düşüş sinyalleri satıcının hakimiyetine güç katıyor. Bununla birlikte, 14’te yer alan Göreceli Güç Endeksi (RSI) çizgisi 50 seviyesinin oldukça altında kalıyor ve altın fiyatının dibe vurduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, 100-DMA ve Kasım 2022’den itibaren sırasıyla 1.927 dolar ve 1.920 dolara kadar uzanan yukarı eğimli destek hattının, altının aşağı yönlü hareketini kısıtlaması mümkün. Altın fiyatının 1.920 doları geçmesi durumunda, 1.900 dolar yuvarlak rakamına düşüşe tanık olma olasılığı göz ardı edilemez. Aksine, bir önceki destek hattı olan 50-DMA, bu sırayla 1.984 ve 1.995 dolara yakın, Altın fiyatının kısa vadeli toparlanmasını kısıtlamak için 2.000 dolar yuvarlak rakamından önce gelecektir.

Altının 2.000 dolar psikolojik mıknatısın ötesinde daha sıkı kalması durumunda, Mart sonu ve Nisan başında işaretlenen 2.010 dolar civarındaki en yüksek seviyeler, teklifi 2.050 dolar civarındaki beş haftalık yatay dirence doğru körüklemeden önce ekstra bir kontrol görevi görebilir. Özetle, altın fiyatının daha da düşmesi muhtemel. Ancak güneye doğru sınırlı bir alanı var gibi görünüyor.

Enflasyon hayaleti Bitcoin ve altcoin piyasalarında

Bitcoin fiyatı Bitstamp’ta 26.380 dolara kadar düştü. Daha sonra mütevazı bir toparlanma, BTC’yi birkaç gün öncesinden tanıdık bir aralığa taşıdı. Bu hala haftanın son Wall Street açılışından önce odak noktasında. Haziran ayında ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceğine dair piyasa beklentileri arttı. Böylece Bitcoin, gece boyunca aşağı yönlü bir seyir izledi.

Hafta içinde açıklanan işsizlik başvuruları verisi beklentiler altında geldi. Ayrıca, Fed yetkilileri şahin bir ton sergilerdi. Bu beklentiler de bunların sayesinde oluştu. CME Group’un FedWatch aracına göre, Fed’in önümüzdeki ay faiz artırımına ara verme olasılığı bir ara %95’in üzerine çıkarken, gün içinde sadece %62 olarak gerçekleşti.

Fed hedef oran olasılıkları grafiği / Kaynak: CME Grup

Olayların ayrıntılı bir dökümünde, izleme kaynağı Material Indicators, kısa zaman dilimlerinde BTC fiyat davranışını manipüle etmek için işlem yapan alış ve satış likiditesi sahiplerini gösterdi. Twitter’daki yorumun bir bölümünde özetle şu açıklamayı yaptı:

Piyasalar yatay seyrettikten sonra, sabahki İşsizlik Raporu ve FED konuşmacılarının Cuma günü yapılması planlanan JPow’un konuşması öncesinde bu konuşmanın tonunu belirlemesiyle yeni bir faiz artırımı potansiyelini fiyatlamaya başladı. Fiyat düşmeye başladığında, bir teklif merdiveni sağlamlaştı. Ayrıca, BTC fiyatını önceki desteğe ~26,5 bin dolar taşındı. Ancak fiyatı bastırmak için hızlı bir şekilde bir satış duvarı yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir