Deribit’ten Bu Kripto Paralar İçin Müjde: Tarih Verildi!

Özellikle türev işlemlerde tercih edilen kripto para borsası Deribit, yeni bir özellik duyurdu. Deribit’in yeni bir spot ticaret özelliğini destekleyeceği belirtiliyor. İşte detaylar…

Deribit, kripto paralar için yeni spot özelliği sunuyor

Açık pozisyon ve işlem hacimlerine göre dünyanın en büyük kripto opsiyon borsası olan Deribit, yeni bir spot ticaret özelliği sunacak. Mart ayında 13 milyar doları aşan küresel opsiyon açık pozisyonunun yüze 91’ini oluşturan borsa, yeni platformun 24 Nisan’da faaliyete geçeceğini ve BTC/USDC, ETH/USDC ve ETH/BTC olmak üzere üç çift sunacağını söyledi. Bu özellik sıfır yapıcı ve alıcı ücretine sahip olacak, yani borsa için marj olmayacak. Yapıcılar emir oluşturup bunların yerine getirilmesini beklerken, alıcılar mevcut emirleri alarak likiditeyi ortadan kaldırır.

Spot ticaretin kullanılabilirliği, kullanıcıların artık Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) hemen alıp satabilecekleri ve dayanak varlığın ödeme ve teslimatının ileri bir tarihte yapıldığı türev ticareti yapabilecekleri anlamına geliyor. Bu aynı zamanda sofistike yatırımcıların tek bir yerde hem spot piyasayı hem de vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini içeren çok karmaşık stratejiler kurabilecekleri anlamına geliyor.

Deribit’in baş ticari sorumlusu Luuk Strijers verdiği demeçte, “Bu son eklemeyle birlikte, platformumuz artık kripto varlık alanındaki traderların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan hem türev hem de spot ticaret çözümlerinden oluşan kapsamlı bir pakete sahiptir” dedi. Strijers, “Spot ticaret özelliğimiz, BTC ve ETH gibi teminatların ticareti için istisnai bir araç olarak hizmet veriyor ve sıfır maliyet avantajı ile müşterilerimiz için genel ticaret deneyimini daha da geliştiriyor” diye ekledi.

Deribit’de BTC volatilitesinden yararlanılıyor

Deribit, 2016 yılında Bitcoin opsiyon ticaretini başlattı ve o zamandan beri üç temel para birimi için ters ve doğrusal sürekli ve vadeli işlem piyasalarına genişledi: Bitcoin, Ethereum ve dolara sabitlenmiş stablecoin USDC. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz ay borsa, Bitcoin volatilite vadeli işlemlerinde alım satım işlemlerini başlatarak yatırımcılara en iyi kripto para birimindeki fiyat türbülansının derecesi üzerine bahis oynamaları için kapıları açtı. Platformdaki toplam açık pozisyonların dolar değeri 30 Mart’ta 20 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu sırada Bitcoin fiyatı yüzde 3.8’lik bir düşüş ile 28.948 dolardan el değiştiriyor. Ethereum’un yüzde 5, BNB’nin yüzde 3 düşmesi ile diğer büyük altcoin’ler de benzer düşüşler sergiliyor. Son 24 saatte toplam piyasa değeri yüzde 3.9 oranında değer kaybetti ve 1.27 trilyon dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir