Çeşme’ye bayramda 1 milyonu aşkın kişi bekleniyor

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanması, Çeşme’deki otel rezervasyonlarını hareketlendirdi. Ünlü tatil merkezinin yeniden bayramda en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olması beklenirken, huzurlu ve inançlı bir tatil için şimdiden tedbirler alınmaya başladı.

BAYRAM REZERVASYONLARINDA TALEPLER YÜKSEK 

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Lideri Yakup Demir, bayram tatilinin 9 gün olarak nihaileşmesinin akabinde rezervasyonlarda büyük artış yaşandığını belirterek, “Önümüzdeki hafta bayram haftasına girmiş olacağız. Okulların tatil olması ile birlikte yoğunluklarımız artmaya başladı. Hafta sonları neredeyse yüzde 100 doluluğa ulaştık. Hafta içleri ise yüzde 70-80 üzere bir doluluk oranımız var. Bayram rezervasyonlarında talepler epey yüksek. Bayram ile birlikte okullar açılıncaya kadar ağır bir dönem bekliyoruz” diye konuştu.

FARKLI BİR TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ BAŞLADI 

Bu sene birinci kez Avrupa’da çalışan öbür ülkelerin gurbetçilerinin de tatil için Çeşme’ye geldiğini açıklayan ÇEŞTOB Lideri Demir, “Sadece bizim gurbetçilerimiz değil, İran, Irak, Azerbaycan, Tunus Fas üzere ülkelerden, Avrupa’da yaşayıp, çalışan gurbetçiler, Türkiye’ye ve Çeşme’ye gelmeye başladı. Bu sene ülkemizde farklı bir turizm çeşitliliği olmaya başladı. Bu mevzuda memnunuz. Dış turizmden aldığımız hisse, yüzde 50-60’ın üzerine çıkmış durumda” diye belirtti.

KURUN AŞAĞI İNMESİ HAREKETLİLİK SAĞLADI 

Dövizdeki oynamaların iç piyasada kısmen tesirli olduğunu da belirten Demir, “Dövizdeki hareketlilik nedeniyle, iç piyasada biraz daralma oldu; lakin son günlerdeki dolar kurunun biraz aşağı inmesi, tekrar hareket sağladı. Bayramla birlikte, Eylül ayı ortalarına kadar, 2019 sayılarına ulaşacağımızı, hatta bir tık üzerinde kapatacağımıza inanıyoruz” formunda konuştu.

ÇEŞTOB Lider Yardımcısı ve bir otelin genel müdürü Ebru Tuğgan da, “9 günlük bayram tatilinin açıklanmasının akabinde rezervasyonlarda bir hareketlilik kelam konusu oldu. Turizmciler, 9 günlük bayram tatilini sevinçle karşıladılar. Maalesef son 2 yılı pandeminin gölgesinde geçirdik. Turizmciler, biraz da bunu telafi etme uğraşında. Birçok konuğumuz, 9 günlük tatil açıklamasını bekliyordu. Açıklama olunca tatil planlarını netleştirmiş oldular. Bayramla birlikte, Çeşme genelinde yüksek döneme da geçiyoruz. Şu an baktığımızda, bayram rezervasyonlarından sonra da Çeşme genelinde önemli bir hareketlilik kelam konusu” diye konuştu.

“Çeşme, Türkiye’nin en önde gelen ve tercih edilen tatil lokasyonlarından birisi”
Çeşme’nin değerli bir turizm destinasyonu olduğunu vurgulayan Tuğgan, “Çeşme; deniziyle, kumuyla, rüzgarı, havası, gastronomi ve cümbüş hayatıyla, Türkiye’nin en önde gelen ve tercih edilen tatil lokasyonlarından birisi. Pandemi periyodunda, konuklarımız çok uzun planlardan kaçınmıştı. Bu sene bunun biraz yıkıldığını görüyoruz. Bilhassa erken rezervasyonlarda çok önemli talepler olduğunu da gözlemliyoruz. Erken rezervasyon fırsatından yararlanan tatilciler de çok daha uygun ve ekonomik tatil yapma fırsatını da elde etmiş oldular” diye belirtti.

ÇEŞTOB Lider Yardımcısı Tuğgan, şöyle devam etti:

“Çeşme’de biliniyor ki tatil dönemi maalesef çok kısa; lakin gerek lokal idare, gerekse oteller olsun, dönemi uzatabilmek ismine birçok aktiviteler yapıyor. Oteller, uygun fiyat avantajı sağlarken, mahallî idare, bir kadro şenlikler planlıyor. Biz eylül ayından da umutluyuz. Eylül rezervasyonlarımız, tahminen dönem rezervasyonları üzere hareketli değil; lakin tatil dönemini uzatmak ismine da kesinlikle bir kadro teşebbüsler ve aksiyonlar Çeşme’de olacaktır.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.