Altın fiyatlarında düşüş başladı

Altın, ekonomik yavaşlamaya dair ikazların artması sonrası yatırımcıların Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyon ve para siyasetiyle ilgili vereceği ipuçlarını beklemesiyle düşüşe geçti.

Spot altın, piyasaların hala merkez bankalarının fiyat baskılarını dizginlemek için sıkılaşma siyasetlerine ve bu atılımların global büyümeye tesirine odaklanmasıyla bedel kaybetti. Spot altının onsu 1.824 dolara kadar geriledi.

FAİZLER SÜRATLİ ARTTIRILMALI

Fed Richmond Lideri Thomas Barkin Salı günü yaptığı açıklamada Fed’in finansal piyasalara yahut iktisada ziyan vermeden faizleri artırabildiği kadar süratli artırması gerektiğini söyledi.

Bu hafta yarı yıllık para siyaseti için Kongre’de bulunacak olan Powell, Çarşamba günü Senato Bankacılık Komitesi’ne, Perşembe günü ise Finansal Hizmetler Yasama Komitesi’ne seslenecek.

Konuşmalarda enflasyon, Fed’in fiyat baskılarını denetim altına alma eforu ve bu uğraşlardan kaynaklanan resesyon risklerinin ön planda olması bekleniyor.

ABD pay senetleri Salı günü yükseliş yaşarken, Morgan Stanley ve Goldman Sachs stratejistleri karanlık görünen ekonomik görünüm nedeniyle pay senetlerinin daha fazla kayıpla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

“Altın, Powell’ın enflasyonu denetim altına almak için daha süratli bir mali sıkılaşmaya gereksinimi olduığuna dair görüşlerini tekrarlayacağı beklentisiyle düzeltme yaşadı” diyen Kotak Securities Kıdemli Analisti Madhavi Mehta, “Altın 1800 dolar üstünde bir aralıkta sıkışmış durumda ve bu trend doların dalgalı seyri ve piyasanın Fed’in para siyasetine dair görüşlerini beklemesiyle devem edecek üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.