ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi gencin ailesine 3,25 milyon dolar tazminat

Wright’ın aile avukatı Antonio M. Romanucci tarafından yapılan açıklamada, Broolyn Center idaresinin, siyahi gencin vefatı için 3,25 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “Bu muahede bilhassa Brooklyn Center’ın küçük boyutlu ve sonlu kaynakları göz önüne alındığında, tarihi mali sorumluluğu yansıtıyor” tabiri kullanıldı. Brooklyn Center ile varılan muahedenin, “eyaletteki haksız vefat kaynaklı üçüncü en büyük sivil haklar anlaşması” olduğuna inanıldığı akktarıldı.

DAUNTE WRIGHT OLAYI

20 Yaşındaki siyahi Daunte Wright, 11 Nisan 2021’de Minnesota’da trafik çevirmesi üzerine durdurulmuş, hakkında tutuklama kararı bulunan Wright otomobiliyle kaçmaya çalışırken polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Wright’ın polis kurşunuyla öldürülmesinin duyulmasıyla Brooklyn Center’da protestolar başlamış, çıkan olaylarda birtakım polis araçları ziyan görürken onlarca kişi gözaltına alınmıştı.

Polis Şefi Tim Gannon, Wright’ı vuran 26 yıllık polis memuru Kim Potter’in gözaltı sırasında elektroşok tabancası yerine ezkaza olağan silahını kullandığını ve olayın kaza olduğunu savunmuştu. 49 yaşındaki beyaz Amerikalı Potter ile Polis Şefi Gannon daha sonra vazifelerinden istifa ettiklerini duyurmuştu.

Daha sonra 1. ve 2. derece cinayet suçlamasıyla yargılandığı davada Potter, 24 Aralık 2021’de heyet tarafından hatalı bulunmuş, 18 Şubat’ta görülen ceza duruşmasında da 2 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Potter’in, eyalet kanunlarına nazaran, 2 yıllık mahpus cezasının üçte birine tekabül eden 16 aylık süreyi cezaevinde, geri kalan süreyi koşullu tahliye ile geçirebileceği kaydedilmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.