AB: İran’la nükleer müzakereler çökebilir

İran nükleer mutabakatının ele alındığı BM Güvenlik Kurulu toplantısında Avrupalı diplomatlar, müzakerelerin çökebileceği tasalarını lisana getirdi.

“Müzakereler başarısız olabilir”

AB’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Olof Skoog, İran nükleer mutabakatının ABD ve İran ortasında ikili bir husus olmadığını ve mutabakata taraf ülkelerin epeyce sıkıntı siyasi seçimler yaptığını belirterek, müzakerelerin başarısız olabileceği tasasını, “Bitiş çizgisini göremeyebiliriz.” şeklinde lisana getirdi.

Skoog, masadaki teklif üzerinden muahedeye varılması için fırsatın kaçırılmaması daveti yaptı.

“İran, gerçekçi olamayan yeni taleplerde bulundu”

AA’nın haberine nazaran; Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere de İran’ın gerçekçi olmayan yeni talepler ortaya koyduğunu söyledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Richard Mills, İran’ın nükleer mutabakat dışındaki ek taleplerini geri çekmesi durumunda bir muahedeye varabileceklerini söz etti.

İran: “Çıkmazın sorumlusu ABD”

İran’ın BM Büyükelçisi Majid Takht Ravanchi ise müzakerelerdeki mevcut çıkmazdan “ABD’nin katı yaklaşımını” sorumlu tuttu.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, ABD ve İran’a nükleer müzakerelerde iş birliği ve muahede daveti yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.